Schipperke Club Open Show March 2016

JUDGE: MR. PETER TRICKELBANK

BEST IN SHOW, BEST DOG & BEST VETERAN IN SHOW: Whales’ Ch. Roshaana Hyperion ShCM
RESERVE BEST IN SHOW, BEST BITCH & BEST OPPOSITE SEX: Robjohns’s Qwontox Celtic Quest ShCM
BEST PUPPY IN SHOW, BEST PUPPY BITCH: Fegan’s Wagaman Black Raven
BEST MINOR PUPPY IN SHOW: Rollinson’s Chadbower Islay Skye
BEST AOC: Holland’s Enchanted Princess Bijou at Schojan

MPDog (1) 1: Holmes’ Dencas Malfoy Best Puppy Dog.

Puppy Dog : no entries

Junior Dog (3): 1, Massey’s Ristine Jack Black; 2, Whales’ Aradet Ballroom Dancer at Roshaana JW; 3, Smith’s Ristine Black Sabbath.

Special Yearling Dog (4, 1 Ab): Same as Junior Dog.

Post Graduate Dog (2): 1, Jones’ Ropec Dinky Demon; 2, Muggleton’s Mywulf Flame of Arnor.

Limit Dog (4): 1, Cheatham’s Aradet Action Man ShCM; Reserve Best Dog; 2, Holland & Forknall’s Splendid Three Color Adams-Lake at Schojan; 3, Manners’ Roopec Diamond Black; 4,Muggleton’s Aradet Wizard of Oz Amongst Mywulf.

Open Dog (4, 2ab): 1, Robjohns’ Qwontox Quincy ShCM; 2, Whales’ Aradet Zeus at Roshaana JW ShCM.

AOC Open Dog: no entries

Veteran Dog (under 10 years) (1): 1, Manners’ Komargo’s Crazy Diamond at Roopec;

Veteran Dog (over 10 years): 1, Whales’ Ch. Roshaana Hyperion ShCM, Best Dog, Best in Show, Best Veteran in Show. 2, Robjohns’ Qwontox Qbirinus.

Junior Handling 12-16 years: 1, Leah Scoles. Best Junior Handler.

Minor Puppy Bitch (2): 1, Rollinson’s Chadbower Islay Skye, Best Minor Puppy in Show; 2, Thorne’s Dencas Tabitha for Schipdale.

Puppy Bitch (1): 1, Fegan’s Wagaman Black Raven, Best Puppy Bitch; Best Puppy in Show.

Junior Bitch (1): Fegan’s Wagaman Black Opium.

Special Yearling Bitch (2, 1 Ab): 1, Muggleton’s Mywulf Ruby Red.

Post Graduate Bitch (3, 1 Ab): 1, Robjohns’ Aradet Amelia Pond for Qwontox; 2, Wearing’s Aradet Xotic Dancer.

Limit Bitch (8, 2 Ab): 1, Fegan’s Wagaman Black Magic; 2, Forknall’s Schojan Reve D’Or at Avidore; 3, Manners’ Roopec Birthday Treasure; 4, Holland’s Enchanted Lady Madison at Schojan; 5, Rollinson’s Chadbower Bonnie Isla.

Open Bitch (2, both Absent)

AOC Open Bitch (2): 1, Holland’s Enchanted Princess Bijou at Schojan Best Coloured in Show; 2, Forknall’s Schojan Reve D’or at Avidore.

Veteran Bitch (under 10 years) (2): 1, Forknall’s Ch. Avidore Hot Gossp; 2, Robjohns’ Ch. Qwontox Quintessential Sh CM;

Veteran Bitch (over 10 years) (6, 2 Ab): 1, Robjohns’s Qwontox Celtic Quest ShCM Best Bitch, Reserve Best in Show; Best Opposite Sex in Show;2, Wearing’s Aradet Party Politics; 3, Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore; 4, Forknall’s Ch. Avidore Detroit Miss.

Results of Schipperke Club Open Show Sunday 29th March at Nether Whitacre Village Hall.

Judge Mr Keith Baldwin

Best In Show: Hart & Hawkins’ Ch Carozza Last Orders
Reserve Best In Show & Best Opposite Sex: Philpott’s Aradet Expert Timing
Best Puppy In Show: Mance’s Mywulf Blue Sapphire
Best Coloured In Show: Butters’ Roopec Admire Me
Best Veteran In Show: Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore

bis-resbis

Dog Classes:

Minor Puppy (1,0)
1 Mance’s Mywulf Blue Sapphire

Puppy (2,0)
1 Thorne’s Schipdale Lewis
2 Holland’s Splendid Three Colour Adams-Lake

Junior (2,0)
1 Cheatham’s Aradet Action Man
2 Reid’s Catchwell Funtime

Special Yearling (0)

Post Graduate (3,0)
1 Butters’ Roopec Admire Me
2 Manners’ Roopec Diamond Black
3 Muggleton’s Mywulf Flame of Arnor

Limit (4,2)
1 Philpott’s Aradet Expert Timing
2 Muggleton’s Aradet Wizard of Oz Amongst Mywulf

Open (3,0)
1 Whales’ Aradet Zeus at Roshaana JW Sh.CM
2 Peck & Smith’s Bywuy Cabbage
3 Robjogns’ Qwontox Quincy Sh.CM

Any Other Colour Open (3,1)
1 Butters’ Roopec Admire Me
2 Massey’s Scipsar Sunny Jim

Veteran under 10 years (1,0)
1 Manners’ Komargo’s Crazy Diamond at Roopec

Veteran over 10 years (3,2)
1 Muggleton’s Mywulf Faramir’s Dream

Best Dog: Philpott’s Aradet Expert Timing
Reserve Best Dog: Whales’ Aradet Zeus at Roshaana JW Sh.CM
Best Puppy Dog: Mance’s Mywulf Blue Sapphire
Best Veteran Dog: Manners’ Komargo’s Crazy Diamond at Roopec
Best Coloured Dog: Butters’ Roopec Admire Me

Bitch Classes:

Minor Puppy (2,1)
1 Reed-Peck’s Byquy Black Lilly

Puppy (3,0)
1 Muggleton’s Mywulf Ruby Red
2 Tricklebank’s Nocte Atalanta
3 Fellows’ Nocte Almerina at Blackshuck

Junior (2,1)
1 Robjohns’ Aradet Amelia Pond for Qwontox

Special Yearling (1,0)
1 Forknall’s Schojan Reve D’Or at Avidore

Post Graduate (6,2)
1 Manners’ Roopec Birthday Treasure
2 Reid’s Catchwell Rapture
3 Wearing’s Aradet Xotic Dancer
4 Muggleton’s Mywulf Dark Dragoness

Limit (4,0)
1 Massey’s Scipsar Alice In Wonderland at Ristine
2 Rollinson’s Chadbower Bonnie Isla
3 Manners’ Scipsar Black Majic at Ristine
4 Holland’s Midwatch Quintessence at Schojan

Open (4,1)
1 Hart & Hawkins’ Ch Carozza Last Orders
2 Forknall’s Ch Avidore Hot Gossip
3 Tricklebank’s Nocte Elvira

Any Other Colour Open (1,0)
1 Reid’s Roshaana Jocasta

Veteran (under 10 years) (4,1)
1 Wearing’s Aradet Party Politics
2 Robjohns’ Ch Qwontox Quintessential
3 Whales’ Ch Qwontox Quidnunc by Roshaana

Veteran (over 10 years) (5,1)
1 Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore
2 Robjohns’ Qwontox Celtic Quest
3 Tricklebank’s Ch Carozza Magdalena for Nocte
4 Muggleton’s Rexford Drama Queen at Mywulf

Best Bitch: Hart & Hawkins’ Ch Carozza Last Orders
Reserve Best Bitch: Forknall’s Ch Avidore Hot Gossip
Best Puppy Bitch: Muggleton’s Mywulf Ruby Red
Best Veteran Bitch: Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore
Best Coloured Bitch: Reid’s Roshaana Jocasta

Best Puppy
best-pup
Best veteran
best-vet
Best Coloured
william-best-col

OPEN SHOW RESULTS

Results of our Open Show held at Nether Whitacre on Sunday 30th March 2014.
Judge Mrs Judi Robjohns awarded Best in Show to Mr Peter Tricklebank’s home bred Nocte Elvira.
BIS&RBIS
Full results:

BEST IN SHOW TRICKLEBANK’S NOCTE ELVIRA
RES BEST IN SHOW & BEST VETERAN IN SHOW WEARING’S ARADET PARTY POLITICS
BEST OPPOSIT SEX & BEST OPPOSITE SEX VETERAN FLUDDER’S ARADET SHOT IN THE DARK
BEST PUPPY IN SHOW FORKNALL’S SCHOJAN REVE D’OR AT AVIDORE
BEST COLOURED IN SHOW MUGGLETON’S MYWULF FLAME OF ARNOR

Minor Puppy Dog 0 entries

Puppy Dog 0 entries

Junior Dog (2,1 abs)
1st Butters’ Roopec Admire Me (Komargo’s Crazy Diamond x Scipscar Black Majic at Roopec)

Special Yearling Dog (@, 1 abs)
1st Whales’ Aradet Zeus at Roshaana (Ch/Am Ch Chatelat Aradet Rugby ShCM x Ch Aradet Rumour Has it)

Post Graduate Dog (3, 0)
1st Muggleton’s Mywulf Flame of Arnor (Mywulf Faramir’s Dream x Rexford Royal Icing Over Mywulf) – BEST COLOURED DOG
2nd Whales’ Aradet Zeus at Roshaana (Ch/Am Ch Chatelat Aradet rugby ShCM x Ch Aradet Rumour Has it)
3rd Manners’ Roopec Diamond Black (Komargo’s Crazy Diamond x Scipscar Black Majic at Roopec)

Limit Dog (8, 3 abs)
1st Philpott’s Aradet Expert Timing (Ch/Am Ch Chatelat Aradet Rugby ShCM x Aradet Party Politics)
2nd Fludder’s Aradet Xtra Addition (Ch/Am Ch Chatelat Aradet Rugby ShCM x Aradet Party Politics)
3rd Muggleton’s Aradet Wizard of Oz Amongst mywulf (Aradet Off The Chart at Lyncathmor x Ch Aradet Party Tricks)
Res Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine (Radash Against all Odds x Pamrays Golly It’s Molly at Ristine)

Open Dog (2, 1 abs)
1st Holmes’ Ir Ch Schipdale Dickens form Dencas (Byquy Sage x Schipdale Catherine)

A.O.C. Dog (3, 2 abs)
1st Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine (Radash Against all Odds x Pamrays Golly It’s Molly at Ristine)

Veteran Dog Under 10 years (5, 3 abs)
1st Fludder’s Aradet Shot In The Dark (Ch Franhowil Romeo x Aradet Party Politics) – BEST DOG & BEST VETERAN DOG
2nd Manners’ Komargo’s Crazy Diamond at Roopec (Tarnhows Silver Sand of Dreda x Komargo Amaroso for Avidore)

Veteran Dog Over 10 years (4, 2 abs)
1st Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff (Ch Schip-By-Me Ticonderoga for Aradet x Carozza Diamanda at Nocte) – RES BEST DOG
2nd Muggleton’s Mywulf far amir’s Dream (Franhowil Sun Surfer of Rexford x Recford Drama Queen at Mywiulf)

Minor Puppy Bitch (2, 0)
1st Forknall’s Schojan Reve D’Or at Avidore (Avidore Cream Of The Crop x Midwatch Quintessence at Schojan) – BEST PUPPY BITCH
2nd Welch’s Schojan Reve De Nuit Ari (Avidore Cream Of The Crop x Midwatch Quintessence at Schojan)

Puppy Bitch (1,0)
1st Schipdale Mia Bling for Dencas (Byquy Sage x Schipdale Our Gracie)

Junior Bitch (2, 0)
1st Allington’s Hebworth Opal of Frexford (Schipdale Hardy x Rexford Blossom) – BEST COLOURED BITCH
2nd Manners’ Roopec Birthday Treasure (Komargo’s Crazy Diamond x Scipscar Black Majic at Roopec)

Special Yearling Bitch (3, 1 abs)
1st Catchwell Rapture (Ch Roshaana Hyperion x Roshaan Jocasta)
2nd Massey’s Carozza Black Lace at Ristine (Ch Carozza Man On A Mission x Nocte Midnight Belle)

Post Graduate Bitch (7, 1 abs)
1st Wearing’s Aradet Xotic Dancer (Ch/Am Ch Chatelat Aradet Rugby ShCM x Aradet Party Politics)
2nd Hardy’s Byquy Thyme At Palmosa (Ch Byquy Polar Prince x Byquy Applemint)
3rd Bugg’s Byquy Black Carat (Byquy Couscous x Byquy Dawn Chorus)
Res Muggleton’s Mywuld Dark Dragoness (Rexford Voo Do Warrior x Ch Recford Royal Icing Over Mywulf)
VHC Leaf’s Chadbower Bonny Rye (Byquy Sage x Hielam Annie)

Limit Bitch (7, 4 abs)
1st Massey’s scipsar Alice in Wonderland at Ristine (Ch Roshaana Hyperion x Pamrays Gollay It’s Molly at Ristine)
2nd Hart & Hawkins’ Carozza Last Orders (Carozza No Tail To Tell X Carozza Dark Angel)
3rd Manners’ Scipsar Black magic at Roopec (Mywulf Majestic flame at Ristine x Pamrays Golly It’s Molly at Ristine)

Open Bitch (2,0)
1st Tricklebank’s Nocte Elvira (Aradet Shot In the Dark x Ch Carozza Magdelena For Nocte) – BEST BITCH
2nd Forknall’s Ch Avidore hot Gossip (Ch Schojan Lord Of The Dance x Ch Avidore Fancy Pants)

Any Other Colour Open Bitch (2,0)
1st Allington’s Hebworth Opal of Frexford (Schipdale Hardy x Rexford Blossom)
2nd Leaf’s Chadbower Bonny Rye (Byquy Sage x Hielam Annie)

Vetern Bitch Under 10 years (4, 1 abs)
1st Wearing’s Aradet Party Politics (Aradet Man In Black x Aradet Jamaica My Day) – RES BEST BITCH & BEST VETERAN BITCH
2nd Hart & Hawkins’ Ch Carozza Molly Malone with Ludwyn (Ch Carozza Grim Reaper x Ludwyns Start Again)
3rd Muggleton’s Ch Rexford Royal Icing over Mywulf)

Veteran Bitch Over 10 years (7, 2 abs)
1st Tricklebank’s Ch Carozza Magdalene for Nocte (Ch Nocte Boris Karloff x Ch Aradet Dancing In The Dark)
2nd Hart’s Ch Ludwyn’s Black Velvet (Karmajen Steady Eddy at Ludwyn x Ludwyn’s Spirit of Affection)
3rd Forknall’s Ch Avidore fancy Pants (Ch Schipdale Othello x Ch Avidore Detroit Miss)
Res Forknall’s Komargo appasionata at Avidore (Ch Franhowil Black Minstrel for Aradet x Avidore Dancing Queen at Komargo)
VHC Muggleton’s Rexford Drama Queen at Mywulf (Rexford Black is Black x Franhowil Yellow Peril of Rexford)

Brace (2, 0)
1st Manners’ Roopec Birthday Treasure & Scipsar Black majic at Roopec
2nd Manner’s Roopec Diamond Black & Komargo’s Crazy Diamond at Roopec

Junior Handling 6 – 11 years
1st Leah scales
2nd Lauren Huyton
3rd Millie Plant

JH 12 – 16 0 entries

BEST OPPOSITE SEX

BOS

Best Puppy In Show

BPIS

Best Coloured In Show

BCIS

Open Show 2013

A very busy Easter Day saw Mrs Margaret Mulholland judging the Schipperke Club Open Show, and she awarded the top honours to a mother and son combination. Best In Show was Mrs Lesley Wearing’s Aradet Party Politics (Aradet Man In Black x Aradet Jamaica My Day) – the Veteran Bitch under 10 years winner who was also Best Veteran In Show.

Reserve Best In Show and Best Opposite Sex was awarded to the Open Dog winner Ms. Penny Fludder’s Aradet Shot In the Dark, Party Politics’ son by Ch Franhowil Romeo.

Best Puppy in Show was another Aradet this time Aradet Zeena (Ch/Am Ch. Chatelet Aradet Rugby ShCM x Ch Aradet Rumour has It over Trijem) Mary Deats must has floated home after such a successful show for her kennel !

Best Coloured in Show went to Mrs Jan Mance’s Schipdale Byron (Byquy Sage x Schipdale Catherine) the Junior Dog class winner.

Full Results;

Minor Puppy Dog – 1 Absent

Puppy Dog – No entries

Junior Dog – (1,0)
1. Mance’s Schipdale Byron

Special Yearling Dog – (2,0)
1. Philpott’s Aradet Expert Timing
2. Manners’ Roopec Diamond black

Post Graduate Dog – (2, 1 Abs)
1. Muggleton’s Mywulf Flame Of Arnor

Limit Dog – (5,0)
1. Robjohns’ Qwontox Quincy (Reserve Best Dog)
2. Holmes’ Schipdale Dickens for dencas
3. Manners’ Komargo’s Crazy Diamond at Roopec
4. Muggleton’s Aradet Wizard of Oz amongst Mywulf
5. Bugg’s Komargo Dandy Warhol

Open Dog – (2.1 Abs)
1. Fludder’s Aradet Shot In The Dark

A.O.C. Open Dog – 1 Absent

Veteran Dog (Under 10 years) – 1 Absent

Veteran Dog (Over 10 years) – (3,1 Abs)
1. Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff
2. Moss’ Bahram Beauregard

Minor Puppy Bitch – (3,1 Absent)
1. Deats’ Aradet Zeena
2. Massey’s Carozza Black Lace at Ristine

Puppy Bitch – (2,1 Abs)
1. Massey’s Carozza Black Lace at Ristine

Junior Bitch – (3,0)
1. Hart & Hawkins’ Carozza Last Orders
2. Hardy’s Byquy Thyme at Palmosa
3. Leaf’s Chadbower Bonny Rye

Special Yearling Bitch – (5,0)
1. Thorne’s Schipdale Bronte (Reserve Best Bitch)
2. Hart & Hawkins’ Carozza Last Orders
3. Wearing’s Aradet Xotic Dancer
4. Massey’s Scipsar Alice In Wonderland at Ristine
5. Peacock’s Aradet Xpress Delivery to Rosamark

Post Graduate Bitch – (2,0)
1. Davis’ Byquy Eye Candy
2. Muggleton’s Mywulf Dark Dragoness
3. Massey’s Scipsar Alice In Wonderland at Ristine
4. Manners’ Scipsar Black Magic at Roopec
5. Allington’s Rexford Blackcurrant Tart

Limit Bitch – (2,0)
1. Tricklebank’s Nocte Elvira
2. Leaf’s Chadbower Bonny Rye

Open Bitch – (3,0)
1. Forknall’s Ch Avidore Hot Gossip
2. Robjohns’ Qwontox Quintessential
3. Wilson’s Trijem Upper Class

A.O.C. Open Bitch – (2,0)
1. Allington’s Ch Rexford Ice Maiden
2. Leaf’s Chadbower Bonny Rye

Veteran Bitch (Under 10 years) – (3,1)
1. Wearing’s Aradet Party Politics
2. Robjohns’ Qwontox Celtic Quest

Veteran Bitch (Over 10 years) – (4,1)
1. Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore
2. Forknall’s Ch Avidore Detroit Miss
3. Tricklebank’s Ch Carozza Magdalena

Brace – (2,0)
1. Manners
2. Massey’s

Best Junior Handler was Miss Leah Scales (aged 10 years)

Open Show Results 2012

Best In Show Ch/Am Ch Chateletts Aradet Rugby

BEST IN SHOW Morley’s Ch & Am Ch Chatelet Aradet Rugby
RESERVE BEST IN SHOW, BEST OPPOSITE SEX & BEST VETERAN IN SHOW Hart’s Ch Ludwyns Black Velvet
BEST PUPPY IN SHOW Fludder’s Aradet Xtra Edition
BEST MINOR PUPPY IN SHOW Manners’ Roopec Diamond Black
BEST COLOURED IN SHOW Wilson’s Carozza Cream Casanova

Dog Classes

Minor Puppy Dog (2,0)
1st Manners’ Roopec Diamond Black (Best Minor Puppy In Show)
2nd Boles’ Kassalmak Last word

Puppy Dog (2,0)
1st Fludder’s Aradet Xtra Edition (Best Puppy In Show)
2nd Philpott’s Aradet Expert Timing
Junior dog
NO ENTRIES

Special Yearling Dog (1,0)
1st Robjohns’ Qwontox Quincy

Post Graduate Dog (2,0)
1st Bugg’s Komargo Dandy Warhol
2nd Hardy’s Byquy Sebastian at Palmosa

Limit Dog (2,0)
1st Manners’ Komargo Crazy Diamond at Roopec
2nd Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine

Open Dog ((2,0)
1st Morley’s Ch & Am Ch Chatelet Aradet Rugby (Best Dog & Best In Show)
2nd Fluuder’s Aradet Shot In The Dark (Reserve Best Dog)

Any Other Coloured Open Dog (2,0)
1st Wilson’s Carozza Cream Casanova (Best Coloured In Show)
2nd Allington’s Rexford James Blond
3rd Hardy’s Byquy Sebastian at Palmosa
4th Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine

Veteran Dog (Under 10 years) (1,1)

Veteran Dog (Over 10 years) (1,0)
1st Whales’ Ch Roshaana Hyperian ShCM (Best Veteran Dog)

Bitch Classes

Minor Puppy Bitch (1,0)
1st Boles’ Kassalmak Final Fling (Best Puppy Bitch)

Puppy Bitch (4,1)
1st Wearing’s Aradet Xotic Dancer
2nd Peacock’s Aradet Xpress Delivery to Rosaramark
3rd Massey’s Scipsar Alice In Wonderland

Junior Bitch (2,0)
1st Allington’s Rexford Blackcurrant Tart
2nd Massey’s Scipsar Alice in Wonderland at Ristine

Special Yearling Bitch
NO ENTRIES

Post Graduate Bitch (3,0)
1st Manners’ Scipsar Black Majic at Roopec
2nd Fagan’s Carozza Justa Madam at Wagaman
3rd Massey’s Ristine Dark Rosie

Limit Bitch (5,0)
1st Tricklebank’s Nocte Elvira
2nd Robjohns’ Qwontox Quintessential
3rd Wilson’s Avidore I’ll Be There
4th Massey’s Ristine dark Rosie

Open Bitch (5,0)
1st Deats’ Ch Aradet Rumour Has It Over Trijem
2nd Wearing’s Aradet Party Politics
3rd Whales’ Ch Qwontox Quidnunc by Roshaana
Res Reed-Peck’s Byquy Dawn Chorus

Any Other Coloured Open Bitch (1,0)
1st Allington’s Rexford Ice Maiden

Veteran Bitch (Under 10 years) (6,1)
1st Hart’s Ch Ludwyns Black Velvet (Best Veteran In Show & Best Opposite Sex)
2nd Robjohns’ Qwontox Celtic Quest Sh CM
3rd Forknall’s KOmargo Appasionato For Avidore
Res Tricklebank’s Ch Carozza Magdalena For Nocte

Veteran Bitch (Over 10 years) (3,0)
1st Forknall’s Ch Avidore Detroit Miss
2nd Robjohns’ Ch/Ir Ch Qwontox Ebony Eyes Sh CM
3rd Bradford’s Franhowil Ring A Bell For Besann

JUNIOR HANDLING (6 – 11 years)
1st Leah Scales

JUNIOR HANDLING (12 – 16 years)
NO ENTRIES

BRACE
1st Robjohns’
2nd Manners’
3rd Boles’
4th Whales’

Nordic Open Show

The results for the Nordic show, which is considered by the club as our second open show of the year, Judge was Ms. J. Bradley (Jolerob). There were 26 entered with 20 present.

Best dog: Ch/Am. Ch. Chatelet Aradet Rugby ShCM (imp);
Best Puppy dog: Fuller’s Aradet Xtra Addition;

Best Bitch: Wearing’s Aradet Party Politics;
Best Puppy bitch: Peck’s Byquy Lilley the Pink.

Best of Breed: Ch./Am. Ch. Chatelet Aradet Rugby ShCM (imp)
BOS: Wearing’s Aradet Party Politics; Best Puppy in Breed: Fuller’s Aradet Xtra Addition.

“Jordy” then went into the Best in Show ring to compete against all the other Best of Breed winners at this all spitz breed show, and under judge Mr. Rodney Oldham (Towmena), won Best in Show. The Schipperke puppy , “JoJo” was in the final four for Best Puppy in show, not bad for a 7 month old pup.

In variety classes, the breed also was well represented, with Trickelbanks’ 11 yr old Ch. Nocte Boris Karloff winning 2nd in the AV Veteran stakes class. 2nd in the AV Puppy class was Philpott’s Aradet Xpert Timing;in the Junior Handling Association class (qualifiers for Richmond Semi-finals) the breed was extremely well represented with a trio of young ladies in our breed,Leah Scales, Bethany Willis and Rebecca Nock all being placed. Well done ladies and our breed for the day!

The Class Results:

Junior dog (4,1):
1, Fuller’s Aradet Xtra Addition
2, Peck’s Byquy Cabbage
3, Philpott’s Aradet Expert Timing
Special Yearling (2,1):
1, Muggleton’s Aradet Wizard of Oz Amongst Mywulf.
Limit Dog (3):
1, Fuller’s Aradet Shot in the Dark
2,Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine
3, Manners’ Komargo’s Crazy Diamond at Roopec.
Open Dog(3,1):
1, Morley’s Ch/Am.Ch. Chatelet Aradet Rugby ShCM (imp)
2,Trickelbank’s Ch. Nocte Boris Karloff.
Junior Bitch (3,1):
1, Peck’s Byquy Lilley the Pink
2, Massey’s Scipsar Alice in Wonderland at Ristine
3, Wearing’s Aradet Xotic Dancer.
Special Yearling Bitch – no entries

Limit Bitch(6,1):
1,Bryans’ Trijem Ultrasonic;
2, Manners’ Scipsar Black Magic at Roopec;
3, Massey’s Ristine Dark Rosie.
Open Bitch (5,1):
1, Wearing’s Aradet Party Politics;
2, Trickelbank’s Ch. Carozza Magdalena for Nocte;
3, Forknall’s Avidore Hot Gossip.

 

Schipperke Club Open Show 2011

Sunday 27th March 2011 –  Judge Alan Brown

Best In Show & Best Veteran In ShowWhales’ Ch Roshaana Hyperion Sh.CM

Reserve Best In Show & Best Opposite Sex Hart’s Ch Carozza Molly Malone with Ludwyn

Best Puppy In Show  & Best Minor Puppy– Mance’s Byquy Grace’n’Favour at Ryeman

Best Coloured In Show – Reid’s Roshaana Jocasta

Dog Classes


Minor Puppy Dog
No Entries

Puppy Dog (2, 2 Absent)
1.  Robjohns’ Qwontox Quincy
2. Muggleton’s Aradet Wizard of Oz Amongst Mywulf
3. Hardy’s Byquy Sebastion at Palmosa

Junior Dog (1 Absent)

Special Yearling Dog
1.  Robjohns’ Qwontox Quincy
2. Thorne’s Byquy Sage

Post Graduate Dog (2, 1 Absent)
1.  Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine
2.  Muggleton’s Mywulf Flame of Arnor

Limit Dog (4, 1 Absent)
1.  Fellows’ Avidore History Maker
2.  Manners’ Komargo’s Crazy Diamond
3.  Massey’s Mywulf Majestic Flame at Ristine


Open Dog (3, 1 Absent)

1. Morley’s Ch & Am Ch Chatelet Aradet Rugby
2. Mance’s Ch Schipdale Orlando


Any Other Coloured Open Dog  (3)

1. Wilson’s Carozzaq Cream Casanova
2. Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine
3. Posnett’s Tarnhows Silver Sand at Dreda


Veteran Dog (5, 2 Absent)

1. Whales’ Ch Roshaana Hyperion Sh.CM
2. Posnett’s Tarnhows Silver Sand at Dreda
3. Muggleton’s Mywulf Faramir’s Dream

 

Bitch Classes


Minor Puppy Bitch (2)

1. Mance’s Byquy Grace’n’Favour at Ryeman
2. Muggleton’s Mywulf Dark Dragoness


Puppy Bitch
(1)
1. Reed’s Byquy Happy Hettie

Junior Bitch  (2)
1. Reid’s Roshaana Jocasta
2. Manners’ Scipsar Black magic

Special Yearling Bitch 1 Absent

Post Graduate Bitch
1. Tricklebank’s Nocte Elvira
2. Forknall’s Avidore Hot Gossip

Limit Bitch (4, 2 Absent)
1. Boles’ Kassalmak Dak’s Babs
2. Forknall’s Avidore Hot gossip

Open Bitch (7, 3 Absent)
1.Hart’s Ch Carozza Molly Malone with Ludwyn
2. Whales’ Ch Qwontox Quidnunc by Roshaana
4. Robjohns’ Qwontox Celtic Quest Sh. CM
5. Forknall & McKenna’s Avidore good Intentions at Tredeas

Special Open Coloured Bitch (1)
1. Allington’s Rexford Ice Maiden

Veteran Bitch (7, 3 Absent)
1. Robjohns’ Ch Qwontox Ebony Eyes Sh CM
2. Tricklebank’s Ch Carozza Magdalena for Nocte
3. Forknall’s Ch bAvidore Fancy Pants
4. Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore
5. Forknall’s Ch Avidore Detroit Miss

BRACE (3)
1.Forknall
2. Manners
3. Robjohns

JUNIOR HANDLING CLASSES

6-11 years – Leah Scales Best Junior Handler

12-16 years – No Entries

Schipperke Club Open Show 2010

Sunday 28th March 2010 – Judge David matthews

Best In Show – Aylward & Burdett’s Ch Carozza Man on a Mission

Reserve Best In Show – Forknall’s Avidore Hot Gossip

Best Opposite Sex – Forknall’s Avidore Hot Gossip

Best Puppy In Show – Wilson’s Avidore I’ll Be There

Best Minor Puppy In Show – Bugg’s Komargo Dandy Warhol

Best Veteran In Show – Whales’ Ch Roshaana Hyperion

Best Coloured In Show – Aylward & Burdett’s Ch Carozza Man on a Mission

Dog Classes


Minor Puppy Dog

1. Bugg’s Komargo Dandy Warhol
2. Allington’s Rexford Coyote Kid


Puppy Dog (2, 2 Absent)


Junior Dog (3,1 Absent)
1. Massey’s Scipsar Sunny Jim at Ristine
2. Aylward & Burdett’s Carozza No Tail to Tell


Special Yearling Dog

1. Massey’s Mywulf Majestic Flame at Ristine
2. Muggleton’s Mywulf Flame of Arnor

Post Graduate Dog (2, 1 Absent)
1. Fellows’ Avidore History Maker

Limit Dog (4, 1 Absent)
1. Bayliss’ Karmajen Startrooper
2. Fegan’s Carozza Man of the Moment
3. Wilson’s Carozza Cream Casanova


Open Dog (5, 3 Absent)

1. Mance’s Ch Schipdale Orlando
2. Aylward, Yiasoumi & Burdett’s Ch Carozza Grim Reaper


Any Other Coloured Open Dog

1. Aylward & Burdett’s Ch Carozza Man on a Mission
2. Posnett’s Tarnhows Silver Sand at Dreda


Veteran Dog (4, 1 Absent)

1. Whales’ Ch Roshaana Hyperion
2. Wearing’s Aradet Kloudburst
3. Muggleton’s Mywulf Faramir’s Dream

Bitch Classes


Minor Puppy Bitch (2, 1 Absent)

1.Massey’s Ristine Dark Rosie


Puppy Bitch

1. Wilson’s Avidore I’ll Be There


Junior Bitch – No Entries

Special Yearling Bitch
1. Wilson’s Trijem Upper Class

Post Graduate Bitch
1. Forknall’s Avidore Hot Gossip
2. Wearing’s Aradet Party Politics

Limit Bitch (6, 1 Absent)
1. Bayliss’ Karmajen Night Storm
2. Forknall’s Komargo Appasionata at Avidore
3. Robjohns’ Qwontox Celtic Quest
4. Tricklebank’s Nocte Pandora

Open Bitch (8, 2 Absent)
1. West’s Am Ch Shalako’s The Last Rose at Bahram
2. Hart’s Ch Carozza Molly Malone with Ludwyn
3. Whales’ Ch Qwontox Quidnunc by Roshaana
4. Haines & Navarrete’s Ebony Sands Uptown Girl

Special Open Coloured Bitch
1. Muggleton’s Ch Rexford Royal Icing
2. Allington’s Rexford Ice Maiden

Veteran Bitch (6, 2 Absent)
1. Robjohns’ Ch Qwontox Ebony Eyes Sh CM
2. Bradford’s Franhowil Ring a bell for Besann
3. Fegan’s Ch Carozza Dark ‘n’ Dangerous
4. Muggleton’s Rexford Drama Queen at Mywulf

BRACE
1. Hart
2. Muggleton

JUNIOR HANDLING CLASSES

6-11 years 0 entries – No Entries

12-16 years – Absent

Open Show 2009

Sunday 29th March 2009 Judge Janet Holland

Best In Show – Mrs. T. Morley’s Aradet Rumour Has It Over Trijem

Reserve Best In Show – Mr. P Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff

Best Opposite Sex – Mr. P Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff

Best Puppy In Show – Mrs L Wilson’s Trijem Upper Class

Best Veteran In Show – Mr. P Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff

Best Coloured In Show – Mrs. P Allington’s Rexford Ice Maiden

Dog Classes


Minor Puppy Dog (3,0)

1. Wilson’s Carozza Cream Casanova
2. Hookway & Bentley’s Byquy Golden Ice Over Beaulion
3. Reeves’ Hantraved Man In Black

Puppy Dog (4,0)
1.Muggleton’s Mywulf Flame Of Arnor
2. Reeves’ Hantraved Man In Black
3. Bartlett’s Ludwyn Top Hat And Tails
4. Massey’s Mywulf Majestic Flame At Ristine

Junior Dog (2,0)
1. Forknall’s Avidore Cream Of The Crop
2. Fellows’ Avidore History Maker

Special Yearling Dog (1,0)
1. Fellows’ Avidore History Maker

Post Graduate Dog (3,1)

1. Fellows’ Avidore History Maker
2. Muggleton’s Mywulf Faramir’s Dream


Limit Dog (4,0)

1.Wearing’s Aradet Kloudburst
2. Morley’s Aradet Shot In The Dark
3. Powell’s Brookwell Black Sabbath
4. Allington’s Rexford james Blond

Open Dog (4,1)
1. Mance’s Ch Schipdale Orlando
2. Powell’s Monterrez I’ll Be Back at Brookwell
3. West’s Franhowil Stalker At Bahram

Any Other Coloured Open Dog (3,1)
1. Posnett’s Tarnhow’s Silver Sand At Dreda
2. Forknall’s Avidore Cream Of The Crop


Veteran Dog (2,0)

1. Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff
2. Powell’s Ch/Ir/Int Ch Franhowil Frankie Boy

Bitch Classes


Minor Puppy Bitch (3,1)

1. Wilson’s Trijem Upper Class
2. Percival’s Hantraved Midnight Rose
3. Bryans’ Trijem Ultrasonic

Puppy Bitch (3,2)
1. Reed’s Byquy Dawn Chorus


Junior Bitch (4,0)

1. Mance’s Ryeman Black Rose
2. Forknall’s Avidore Hot Gossip
3. Van De Noort’s Aradet Texel
4. Robjohns’ Qwontox Quintessential

Special Yearling Bitch No Entries


Post Graduate Bitch (3,0)

1. Allington’s Rexford Ice Maiden
2.Tricklebank’s Nocte Pandora
3. Massey’s Ristine Black Abby


Limit Bitch (6,2)

1. Morley’s Aradet Rumour Has It Over Trijem
2. Percival’s Monterrez Jingle belle for Hantreved
3. Robjohns’ Qwontox Celtic Quest Sh CM
4. Wearing’s Aradet Party Politics

Open Bitch (7,1)
1. Robjohns’ Ch Qwontox Ebony Eyes
2. Hart’s Ch Carozza molly Malone With Ludwyn
3. Forknall & McKenna’s Avidore Good Intentions
4. Muggleton’s Rexford Royal Icing Over Mywulf
5. Hart’s Ch Ludwyn’s Black Velvet


Special Open Coloured Bitch No Entries


Veteran Bitch (8,1)

1. Powell’s Ch Brookwell My Sweet Lady
2. Robjohn’s Ch Radash Music Of The Night
3. Wilson’s Ch Avidore Diamond Lil

BRACE (2,1)
1. Powell


JUNIOR HANDLING CLASSES

6-11 years 0 entries

12-16 years
1. Hannah Percival

Open Show 2008

Sunday 30th March 2008 Judge Marion Sargent

Best In Show – Mrs. J. Powell’s Ch/IrCh/IntCh.Franhowil Frankie Boy

Reserve Best In Show – Mrs J Mance’s Ch Schipdale Orlando

Best Opposite Sex – Mr K Baldwin’s Ch Monterrez Good Looker at Nightstorm

Best Puppy In Show – Mrs J Mance’s Schipdale Julieanna at Ryeman

Best Veteran In Show – Mrs. J. Powell’s Ch/IrCh/IntCh.Franhowil Frankie Boy

Best Coloured In Show – Mr & Mrs Muggleton’s Rexford Royal Icing over Mywulf

Dog Classes

Minor Puppy Dog – No Entries

Puppy Dog – No Entries


Junior Dog (2,1)

1. Morley’s Aradet Shot In The Dark


Special Yearling Dog (1,0)

1. Morley’s Aradet Shot In The Dark

Post Graduate Dog (3,2)
1. Allington’s Rexford James Blond


Limit Dog (6,3)

1. Powell’s Brookwell Black Sabbath
2. Wilson’s Lyncathmor Double Trouble
3. Muggleton’s Mywulf Faramir’s Dream

Open Dog (6,3)
1. Mance’s Ch Schipdale Orlando
2. Wilson’s Aradet Off The Chart at Lyncathmor
3. Powell’s Monterrez I’ll Be Back at Brookwell

Special Open Coloured Dog (1,0)
1. Allington’s Rexford James Blond


Veteran Dog (4,1)

1. Mrs. J. Powell’s Ch/Ir Ch/Int Ch.Franhowil Frankie Boy
2. Rollinson & Chonos’ Ch/AmCh/ Kassalmak Dakota at Shellkirma
3. Tricklebank’s Ch Nocte Boris Karloff

Bitch Classes

Minor Puppy Bitch (2,1)
1. Mance’s Schipdale Julieanna at Ryeman

Puppy Bitch – No Entries


Junior Bitch (1,0)

1. Allington’sRexford Ice Maiden

Special Yearling Bitch (1,0)
1. Massey’s Ristine Abby

Post Graduate Bitch (7,3)
1. Percival’s Monterrez Jingle Belle for Hantreves
2. Powell’s Byquy Kelly’s Eye
3. Deats’ Aradet Party Politics
4. Rollinson & Boles’ Chadbower Hielan Annie

Limit Bitch (5,1)
1. Muggleton’s Rexford Royal Icing over Mywulf
2. Deats’ Aradet Party Tricks
3. Hart’s Carozza Molly Malone at Ludwyn
4. Powell’s Byquy Kelly’s Eye

Open Bitch (2,1)
1. Baldwin’s Ch Monterrez Good Looker at Nightstorm
2. Reed’s Ch Byquy Nitetime Girl

Special Open Coloured Bitch – No Entries

Veteran Bitch (7,3)
1. Robjohns’ Ch Qwontox Ebony Eyes
2. Powell’s Ch Brookwell My Sweet Lady
3. Wilson’s Ch Avidore Diamond Lil

BRACE (2,1)
1. Powell
2. Wilson

JUNIOR HANDLING CLASSES

6-11 years 0 entries

12-16 years
1. Bryony Wilson (Best Junior Handler)
2. Hannah Percival