Results : Schipperke Club Open Show

Judge: Mr Mick Donaldson Date 27th March 2022

Best In Show and Reserve Best In Show

BEST IN SHOW: Lesley & Terry Thorne’s Mardecks Shimmering Oasis For Schipdale (IMP CAN)
RESERVE BEST IN SHOW & BEST OPPOSITE SEX :Andy & Lesley Cheatham’s Ch Schipdale A Kind Of Magic

Best Puppy In Show

BEST PUPPY IN SHOW: Mandy. Rollinson’s Summerhare Shafran Among Chadbower (handled by Bev Manners)

Vintage Class winner & Best Veteran In Show

BEST VETERAN IN SHOW: Janice Philpott’s Ch Aradet Expert Timing VW AWS

Best AOC in Show, Ristine Magical Spice

BEST A.O.C. IN SHOW: Christine Massey’s Ristine Magical Spice
(Photo by Karen Bugg @ Roade Village Hall)

DOG CLASSES

1. Minor Puppy (0)

2. Puppy (1)

Puppy Dog class winner


1st Mandy Rollinson’s Summerhare Shafran Among Chadbower

3. Junior (2)

Junior dog winner


1st Miroslava Flimelova’s Brilliant Invasion as Black As Ink (ATC AY82899CZE)
2nd Christine Massey’s Ristine Sunny Jim

4. Special Yearling (0)

5. Post Graduate (4, 1 abs)

Post Graduate Dog winner

1st Linda Wilson’s Schipdale Night Fall
2nd Emma Fiunch’s Ristine Starry Night
3rd Christine Massey’s Ristine Magical Spice

6. Limit (5, 1 abs)

Limit Dog winner


1st Beryl Bradford’s Komargo Guiness’N’Black
2nd Lesley Wearing’s Blackshuck Blue Saphire with Miofrey
3rd Christine Massey’s Ristine Tweedledee
4th Christine Massey’s Ristine Magical Spice

7. Open (5, 1 abs)

Open Dog winner, Res BIS & BOS


1st Andy & Lesley Cheatham’s Ch Schipdale A Kind Of Magic
2nd Diane Forknall’s Avidore Putin On The Style
3rd Peter & Karen Brooks’ Fandal’s Viljam At Ridgebrook
4th Karen & Peter Brooks & Claire Davis’ Deakie Donnie Dinnie

8. A.O.C Open Dog (Any colour other than black) (0)

9. Veteran (1)

Veteran Dog Winner (under 10 years)


1st Andy & Lesley Cheatham’s Ch Aradet Action Man ShCM

10. Vintage (1)

Vintage Class winner (over 10 years of age), Best Veteran Dog and Best Veteran In Show


1st Janice Philpott’s Ch Aradet Expert Timing VW AWS

Best Dog: Ch Schipdale A Kind Of Magic ShCM
Res Best Dog: Ch Aradet Expert Timing VW AWS
Best Puppy Dog: Summerhare Shafran Among Chadbower
Best Veteran Dog: Ch Aradet Expert Timing VW AW
Best Any Other Coloured Dog: Ristine Magical Spice

BITCH CLASSES

1. Minor Puppy (0)
2. Puppy (0)

3. Junior (3, 1 abs)

Junior Bitch class winner


1st Tracey & Dave Holmes’ Dencas Hold My Heart
2nd Sylvia Wilcox’s Dencas Come Dance With Me

4. Special Yearling (2)

Special Yearling bitch class winner


1st Lesley Wearing’s Tredreas Magic Moment
2nd Sylvia Wilcox’s Dencas Come Dance With Me

5. Post Graduate (1)

Post Grauate Bitch class winner


1st Bev Manners’ Roopec Finnish Fancy

6. Limit (3)

Limit Bitch class winner, Best AOC Bitch


1st Janice Philpott’s Komargo Going For Gold
2nd Diane Forknall’s Blackshuck Purple Audace At Avidore
3rd Linda & Mark Fellows’ Blackshuck Scarlet O’Hara

7. Open (3, 1 abs)

Open bitch class winner


1st Lesley & Terry Thorne’s Mardecks Shimmering Oasis For schipdale (IMP CAN)
2nd Bev Manners’ Ch Chadbower Nevah Lahetti

8. A.O.C Open Bitch (Any colour other than black) (2, 1abs)

A.O.C Open Bitch (Any colour other than black) class winner


1st Janice Philpott’s Komargo Going For Gold

9. Veteran (2, 1abs)

Veteran Bitch class winner


Diane Forknall’s Schojan Reve D’Or At Avidore

10. Vintage (2)

Vintage bitch class winner and Best Veteran Bitch


1st Diane Forknall’s Ch Avidore Hot Gossip
2nd Christine Massey’s Scipsar Alice In Wonderland At Ristine

Best Bitch: Mardecks Shimmering Oasis For Schipdale (IMP CAN)
Res. Best Bitch: Komargo Going For Gold
Best Puppy Bitch (0)
Best Veteran Bitch: Ch Avidore Hot Gossip
Best Any Other Coloured Bitch: Komargo Going For Gold

All photos by Janice Philpott.